Ajax speelt tegen Olympiakos niet alleen voor sportieve belangen: dit valt er financieel nog te halen

door Bart Veenstra 9 Bron Ajax Showtime

Ajax speelt tegen Olympiakos niet alleen voor sportieve belangen: dit valt er financieel nog te halen

door Bart Veenstra 9 Bron Ajax Showtime

Ajax speelt tegen Olympiakos niet alleen voor de sportieve belangen. De Amsterdamse club kan financieel namelijk ook enorm goede zaken doen door de Griekse club te verslaan. Wat heeft Ajax tot nu toe verdiend in de Champions League en wat kan het nog verdienen? Ajax Showtime zet het op een rij.

We zetten alle inkomsten van dit Champions League-seizoen nog eens op een rij. Ajax kreeg, net als alle andere 35 deelnemers, een startpremie van 18,62 miljoen euro. Clubs krijgen ook een bedrag op basis van de waardepilaar. Over die waardepilaar schreven wij op deze site al eerder. In het kort: de UEFA verdeelt nog eens 853 miljoen euro. Dat wordt onderverdeeld in twee delen: een Europees deel en een niet-Europees deel. De verdeling is afhankelijk van waar de UEFA zijn mediarechten verkoopt.

Binnen het Europese deel worden clubs gerangschikt op basis van de media-inkomsten per land en de clubprestaties op basis van de afgelopen vijf seizoenen in de Europese toernooien. Het totale bedrag wordt vervolgens verdeeld in 666 aandelen. Het team dat eerste op die ranglijst staat krijgt 36 aandelen, de nummer twee krijgt er 35, en ga zo maar door.

Het niet Europese-deel is een afspiegeling van de UEFA-tv-rechten die buiten Europa worden verkocht. Dat wordt ook weer opgedeeld in 666 aandelen. Voor dit deel kijkt men overigens niet naar de prestaties van de afgelopen vijf, maar de afgelopen tien jaar.

Tekst gaat verder onder de foto.

menno-geelen-shashi-baboeram-panday-ajax
Directieleden Shashi Baboeram Panday, Menno Geelen en Marijn Beuker zullen hopen dat Ajax de financiën nog wat kan opkrikken in de Champions League.

Ajax ontvangt nog eens ruim 18 miljoen euro

Wat betekent dit nu voor Ajax? Ajax zou op basis van de waardepilaar 18,725 miljoen euro binnenhalen. PSV krijgt met 18,277 miljoen euro iets minder. De Eindhovenaren hebben echter wel al goede zaken gedaan dit seizoen met betrekking tot premies en coëfficiënten. PSV staat dit seizoen op 12.000 coëfficiëntenpunten, terwijl Ajax na de twee zeges op Qarabag FK en Villarreal nu op 10.000 punten staat.

Op basis van de UEFA-ranking voor clubs staat Ajax op dit moment op plek 38. De club verzamelde in het seizoen 2021/22 nog 22.000 punten, maar daarna ging het beduidend minder. In de seizoenen daarna werden respectievelijk 8.000, 5.000, 13.250 en 10.000 (voorlopig) punten gepakt. De club lijkt dan ook een vrije val te gaan maken op de UEFA-clubranking voor 2027, als het seizoen 2021/22 wegvalt. Op die lijst staat Ajax momenteel op plek 51.

Onderstaand X-bericht is van vlak na de zege van Ajax op Qarabag FK. De Amsterdammers wonnen hierna ook nog van Villarreal, wat 2,1 miljoen euro extra in het laatje brengt. Tekst gaat verder onder de X-post.

Wat kan Ajax nog verdienen in de Champions League?

Tot nu toe verdiende Ajax dus 41,842 miljoen euro in de Champions League. Dat is de startpremie plus het bedrag uit de waardepilaar bij elkaar opgeteld en de premies door de zeges op Qarabag FK en Villarreal.

De club vergaart ook inkomsten door het spelen van vier thuiswedstrijden in de Champions League. Volgens De Telegraaf zouden de inkomsten - let op: geen winst - uit recettes per thuiswedstrijd tussen de 2,5 en 3 miljoen euro liggen. Dat zou dan gaan om een inkomstenbron van minimaal 10 miljoen euro, al zullen de definitieve cijfers later bekend gemaakt worden middels de halfjaarcijfers in februari.

Ajax kan de inkomsten in het komende Champions League-duel met Olympiakos nog verhogen. Een zege in de competitiefase levert een club namelijk 2,1 miljoen euro op, terwijl een gelijkspel 700.000 euro oplevert. Voor de financiële fase waarin Ajax nu verkeert zou nog een Champions League-zege een meer dan financiële opsteker zijn. Een eventuele plek in de play-offs - en dan moet Ajax nog wel bij de bovenste 24 zien te eindigen - zou nog één miljoen euro extra opleveren.

Clubs krijgen tot slot nog een bonus op basis van de uiteindelijke eindstand. In totaal zijn er dan 36 'aandelen' te verdelen. Elk aandeel is 275.000 euro waard. De nummer 36 krijgt één aandeel, de nummer 35 krijgt er twee, enzovoorts. Gezien de positie van Ajax op de ranglijst - plek 32 - zou de club in dat geval 1.3750.000 euro krijgen. Mocht Ajax op plek 24 eindigen, levert dat nog eens ruim 3,5 miljoen euro op.

Bart Veenstra (Twitter: @Bart_Veenstra | e-mail: b.veenstra@ajaxshowtime.com)

Lees meer over:
Plaats reactie
Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.