Ajax speelt woensdagavond een 'alles-of-niets-wedstrijd' in de Champions League. De Amsterdammers kunnen de tussenronde van het miljardenbal nog altijd bereiken, al is het daarvoor wel afhankelijk van veel resultaten op andere velden. En: het moet zelf winnen van Olympiakos. Wat weten we over deze Griekse tegenstander? Ajax Showtime zet het op een rij.
Olympiakos is de huidige nummer 24 in de competitiefase van de Champions League. De Grieken hebben dan ook goede papieren om de tussenronde te bereiken, maar lijken daarvoor wel een zege nodig te hebben tegen Ajax. Mogelijk is een gelijkspel ook genoeg, al hebben de Grieken geen al te best doelsaldo: -5.
Van de zeven gespeelde wedstrijden tot nu toe in de Champions League won Olympiakos er twee, speelde het er twee gelijk en verloor het er drie. De Griekse topclub won vorige week nog met 2-0 van Bayer Leverkusen. Eerder wist Olympiakos met 0-1 te winnen van Kairat Almaty. Twee keer speelde het gelijk. Een van die gelijke spelen was in eigen huis tegen PSV (1-1), terwijl het andere gelijkspel tegen het Cypriotische Pafos FC (0-0) werd behaald.
Olympiakos verloor drie keer, al was dat gezien de tegenstand geen schande. In uitduels met Arsenal (2-0) en FC Barcelona (6-1) werd verloren, terwijl het in eigen huis dicht bij een stunt was tegen Real Madrid. Tegen de club die de Champions League het vaakst won, werd met 3-4 verloren. Zodoende doet Olympiakos het eigenlijk volgens verwachting, al had men wellicht meer gehoopt van het thuisduel met Pafos FC.
Veel ervaring in selectie Olympiakos
De selectie van Olympiakos kent een waarde van 141,75 miljoen euro. De Griekse club kent een selectie met meerdere Griekse spelers en spelers uit het buitenland. Enkele spelers van Griekse komaf spelen ook voor het nationale elftal van Griekenland. Dat zijn centrale verdediger Panagiotis Retsos, doelman Konstantinos Tzolakis en middenvelder Christos Mouzakitis. Retsos is ook de captain van het huidige Olympiakos.
Olympiakos kent nog meer internationals. Zo is Bruno Onyemachi international van Nigeria, en spelen centrumspitsen Roman Yaremchuck, Ayoub El Kaabi en Mehdi Taremi voor respectievelijk Oekraïne, Marokko en Iran. El Kaabi maakte onlangs nog indruk op de Afrika Cup door onder meer met een omhaal te scoren. De Marokkaan was eerder al beslissend in de Conference League-finale van 2024 tegen Fiorentina, die door Olympiakos werd gewonnen.
Tekst gaat verder onder de foto.
Met onder meer aanvallers als Daniel Podence en Gelson Martins - beiden dertig jaar oud en afkomstig uit Portugal - heeft Olympiakos nog meer stootkracht voorin. Ook Gabriel Strefezza, een Braziliaanse rechtsbuiten die overkwam van Como, lijkt een aanvaller om in de gaten te houden, terwijl vleugelverdediger Rodinei ook regelmatig speelt als buitenspeler. Op het middenveld beschikt Olympiakos ook nog over de ervaren Portugees Chiquinho.
In het duel met Bayer Leverkusen (2-0 zege) speelde Olympiakos met onderstaande opstelling. Normaliter speelt Podence echter op rechtsbuiten, terwijl El Kaabi vaker in de spits staat. Podence keerde echter terug van een blessure, terwijl El Kaabi zondag nog met Marokko in actie kwam tijdens de finale van de Afrika Cup. De kans is dan ook aanwezig dat Podence en El Kaabi tegen Ajax in de basis staan. Mogelijk speelt Rodinei dan weer als rechtsback, waardoor Costinha op de bank terechtkomt.
Opstelling Olympiakos tegen Bayer Leverkusen
Tzolakis; Costinha, Retsos, Pirola, Ortega; Mouzakitis, Hezze; Rodinei, Chiquinho, Martins; Taremi.
Zie hieronder de samenvatting van het duel tussen Olympiakos en Bayer Leverkusen. Tekst gaat verder onder de video.
Olympiakos kent met José Luis Mendilibar zeer ervaren trainer
Olympiakos heeft niet alleen veel ervaring in de selectie; ook de trainer is zeer ervaren. José Luis Mendilibar is 64 jaar oud en heeft al heel wat clubs op zijn cv staan. Mendilibar was in het verleden trainer van verschillende clubs in Spanje.
Het langst was hij trainer van Eibar. Daar stond hij tussen juli 2015 en juni 2021 aan het roer. De Spanjaard was ook lang trainer van onder meer Osasuna en Real Valladolid. Zijn laatste klus in Spanje was bij Sevilla. Daar was hij trainer van maart 2023 tot oktober 2023. Sinds februari 2024 is hij de trainer van Olympiakos. Met Olympiakos speelt Mendilibar normaliter in het 4-2-3-1-systeem.
Olympiakos doet mee om titel in Griekenland
Olympiakos doet in Griekenland volop mee om de titel. De club staat weliswaar op de derde plaats, maar in verliespunten staat men bovenaan. De achterstand op koplopers PAOK Saloniki en AEK Athene bedraagt twee punten, maar Olympiakos heeft nog een wedstrijd in te halen.
In het Griekse voetbal wordt het kampioenschap uiteindelijk beslist middels play-offs. De bovenste vier ploegen spelen na de reguliere competitie de play-offs om het uiteindelijke landskampioenschap. Vorig seizoen wist Olympiakos zich te kronen tot kampioen van Griekenland.
Olympiakos schrijft historie: eerste Griekse club met een Europese prijs
Olympiakos is een vaste deelnemer aan de Europese toernooien. Geregeld komt de club uit in de Champions League, al doet het dat dit seizoen pas voor het eerst sinds het seizoen 2022/23. In de afgelopen seizoenen moest de Griekse topclub het doen met deelname aan de Europa League en de Conference League.
In het seizoen 2023/24 deed Olympiakos mee aan de groepsfase van de Europa League. De Grieken eindigden als derde, achter West Ham United en SC Freiburg. Die derde plek zorgde ervoor dat Olympiakos doorstroomde naar de Conference League. In de Conference League werden Ferencváros, Maccabi Tel Aviv, Fenerbahçe en Aston Villa in de knock-outfase verslagen.
Tekst gaat verder onder de foto.
In de finale bleek Olympiakos vervolgens te sterk voor Fiorentina. Lang stond het in deze finale 0-0, waardoor de eindstrijd afstevende op het nemen van strafschoppen. Zover kwam het niet, want in de 116e minuut was het El Kaabi die de winnende treffer maakte. Olympiakos won de Conference League en daarmee schreef het geschiedenis: nog niet eerder won een Griekse club een Europese prijs.
Het duel tussen Ajax en Olympiakos begint woensdagavond om 21.00 uur. Ajax moet hoe dan ook winnen om überhaupt kans te behouden op een plek in de volgende ronde. Daarbij is het afhankelijk van resultaten tijdens andere wedstrijden. Wat er precies moet gebeuren voor Ajax om alsnog in die tussenronde te komen? Dat lees je hier.
Bart Veenstra (X: @Bart_Veenstra | e-mail: b.veenstra@ajaxshowtime.com)












![[Update] Vicente komt niet naar Ajax; 'niet het idee dat ze het bij Ajax heel erg vinden'](https://r.testifier.nl/Acbs8526SDKI/resizing_type:fill/width:200/height:113/plain/https%3A%2F%2Fs3-newsifier.ams3.digitaloceanspaces.com%2Fwww.ajaxshowtime.com%2Fimages%2F2026-01%2Fcarlos-vicente-deportivo-alaves-6977054edbb17.jpg@webp)























![[Update] Galatasaray presenteert Lang als nieuwste aanwinst en deelt zijn salaris](https://r.testifier.nl/Acbs8526SDKI/resizing_type:fill/width:200/height:113/plain/https%3A%2F%2Fs3-newsifier.ams3.digitaloceanspaces.com%2Fwww.ajaxshowtime.com%2Fimages%2F2025-11%2Fnoa-lang-napoli-2526-692239eea471f.jpg@webp)

Plaats reactie