'Complexiteit van Ajax schuilt vaak in samenwerking tussen directie, RvC en bestuursraad'

door NielsOpdam 40 Bron Het Parool

'Complexiteit van Ajax schuilt vaak in samenwerking tussen directie, RvC en bestuursraad'

door NielsOpdam 40 Bron Het Parool

Laatst geüpdatet

De president-commissaris is een ideale kop van Jut bij Ajax, zo schrijft Het Parool in een analyse over het bestuursmodel van de Amsterdamse club. Carolien Gehrels stapte donderdag op als voorzitter van de Raad van Commissarissen. Zij is daarmee het 'zoveelste bestuurlijke kopstuk' dat 'gebutst en beschadigd' afscheid neemt van de club.

Gehrels is bij Ajax de derde commissaris in korte tijd die bekendmaakt te stoppen. Afgelopen maandag maakte Hermine Voûte bekend te vertrekken uit de Johan Cruijff ArenA. Eerder hield Danny Blind het ook al voor gezien. Hij is de enige die nog aanblijft tot er een opvolger is gevonden. Gehrels en Voûte zijn per direct vertrokken.

Het Parool schrijft dat Blind vertrok door onvrede over het technische beleid. Gehrels en Voûte zouden zijn gestopt vanwege 'bestuurlijke perikelen' binnen Ajax. Het 'solistisch optreden' van Gehrels zou al langer verzet op hebben geroepen bij haar collega's in de RvC. 'Ze zou grote irritatie hebben gewekt door het vertrek van Voûte achter de rug van de anderen om te hebben afgekaart', schrijft de krant.

Goeman en Anbeek eisten vertrek Gehrels

Gehrels zou daarnaast de directie hebben gesteund in de wens de bezuinigingsplannen af te zwakken. Daar zouden de overige commissarissen dan weer bezwaar tegen hebben geuit. Sirik Goeman en Dirk Anbeek - de twee overgebleven commissarissen - zouden hebben gesteld dat Gehrels moest opstappen. Anders waren Goeman en Anbeek zelf vertrokken.

Tekst gaat verder onder de foto.

danny-blind
Naast Carolien Gehrels en Hermine Voûte vertrok ook Danny Blind uit de RvC bij Ajax. Hij blijft nog wel in de raad totdat er een opvolger is gevonden. Gehrels en Voûte vertrokken per direct.

Gehrels lang niet de enige die strandt in bestuurlijk moeras

Ajax kent een rijke historie van mensen die naam maakten in de politiek of het bedrijfsleven, maar uiteindelijk bleven steken in het Amsterdamse moeras. Zo gingen eerder Pier Eringa en Steven ten Have ten onder. 'Waar in het geval van Gehrels de onenigheid vooral zat binnen de rvc zelf, schuilt de complexiteit van Ajax vaak in de onderlinge samenwerking tussen de drie bestuurslagen: directie, rvc en bestuursraad', schrijft de krant.

Voûte zou ook moeite hebben gehad met de onoverzichtelijke lijnen bij de club, weet Het Parool. Volgens het medium kunnen die onoverzichtelijke lijnen ertoe leiden dat 'opmerkingen jegens de directie of medewerkers van de nv' via de bestuursraad weer bij de RvC terugkomen. 'De communicatie bij Ajax verloopt vaak indirect en via de band.'

Meijaard bestuurde mee, Eringa bemoeide zich te weinig met directie

Ajax kent - als alle posities bezet zijn - zeker achttien clubbestuurders in de directie, RvC en bestuursraad. Daardoor moet de president-commissaris op veel borden tegelijk schaken. Leen Meijaard, RvC-voorzitter tussen 2018 en 2022, kreeg het verwijt op eigen houtje te opereren. 'Hij zou te veel met de dagelijkse gang van zaken bezig zijn geweest, wat in een controlerende rol niet wordt gevraagd.'

Tekst gaat verder onder de foto.

jan van halst pier eringa
Voormalig rvc-voorzitter Pier Eringa kijkt met oud-commissaris, en voormalig interim-directeur, Jan van Halst naar een wedstrijd van Ajax.

Meijaard zijn opvolger Eringa kreeg juist de opdracht mee om meer afstand te bewaren richting de directie. Hij moest toezicht houden en vooral niet meebesturen. Na een halfjaar moest Eringa gedwongen vertrekken. 'Nu luidde het verwijt dat de rvc-voorzitter zich niet te veel, maar te weinig had bemoeid met de directie en Sven Mislintat ongemoeid had gelaten', schrijft de krant.

'President-commissaris is ideale kop van Jut'

Het Parool heeft dan ook een duidelijke conclusie over het bestuurlijk moeras in de Johan Cruijff ArenA. 'Zo vormt de president-commissaris een ideale kop van Jut, zeker als het op het veld tegenzit, wat al enige tijd het geval is', schrijft de krant, die ook alvast kort vooruitblikt op de jaarcijfers die binnenkort verschijnen. 'Ingewijden rekenen op rode cijfers, vooral door verlies dat is gemaakt op spelers die in de zomer van 2023 zijn gehaald door toenmalig technisch directeur Mislintat.'

Lees meer over:
Plaats reactie
Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.